Jednymi z zazwyczaj występujących w obecnych czasach chorób cywilizacyjnych są alergie. Wciąż nie od końca nie ulega wątpliwości, jakie są ich przyczyny. Lekarze podejrzewają, z w wielu wypadkach duże znaczenie mają uzależnienia genetyczne.
dieta odchudzająca
Jeżeli rodzice bądź dziadkowie dotknięci są kłopotem alergii, wolno przypuszczać, że dziecko także będzie borykało się z alergią.
alergia na białko
Jednakże coraz częściej usłyszeć wolno też opinię, że winne alergiom przeróżnego typu są nowoczesne nawyki żywieniowe i tryb życia. Niektórzy naukowcy uważają, że nazbyt ogromna dbałość o higienę oraz spożywanie produktów, które są mocno przetworzone, zawierają sztuczne barwniki oraz konserwanty powoduje, że ryzyko zachorowań na alergię znacznie wzrasta. Oczywiście w związku z tym pojawiają się także nowe możliwości traktujące leczenia oraz zapobiegania chorobie, jaką jest właśnie alergia. Wypada jednak pamiętać, że jeśli już ktoś na nią zachoruje, musi dołożyć wszystkich starań, żeby w odpowiedni sposób zmienić swoje życie i najzwyczajniej w świecie wyeliminować z niego te elementy, które powodują reakcję uczuleniową.
tolerancja na gluten
Taka najczęściej dotyka małe dzieci i przeważnie przechodzi, przeradzając się w uczulenie na przykład na pyłki roślin. Jednak zdarza się, że na alergię pokarmową cierpią obywatele dorośli. W takiej sytuacji choroba ta staje się niezwykle groźna, bowiem podanie szkodliwego produktu nawet w niewielkich ilościach może w skrajnych wypadkach powodować nawet wstrząs anafilaktyczny, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Wskutek tego osoby dotknięte alergią pokarmową musza wybitnie uważać na to, co jedzą.